Na cenę działki budowlanej czy rekreacyjnej może wpłynąć bardzo wiele czynników. Trafiają się okazje cenowe, jednak zaniżona, okazyjna cena działki w porównaniu do cen innych działek w podobnej lokalizacji, powinna być dla nas ostrzeżeniem. Ciągły pośpiech, nieodłączny w dzisiejszych czasach, nie sprzyja dogłębnym analizom ofert, często kupujemy pod wpływem chwili. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku zakupu działki pośpiech może odbić się nam czkawką. Dlatego bazując na swoim doświadczeniu (kupione już 3 działki) zalecam dokładne sprawdzenie działki jak i samego sprzedawcy. W tym wpisie dowiesz się, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup działki.

Zakup działki – poproś o akt notarialny

Upatrzyłeś sobie działkę. Umówiłeś się ze sprzedawcą. Jesteś poważnie zainteresowany. Poproś sprzedawcę o okazanie na spotkaniu aktu notarialnego, z którego będziesz mógł spisać numer księgi wieczystej. Najlepiej, żeby sprzedawca miał ze sobą wypis i wyrys z rejestru gruntów – dlaczego… dowiesz się dalej.

Czy teren działki nie jest podmokły

To pierwsze, co możesz zrobić, nawet nie widząc sprzedawcy, a jedynie znając numer działki lub tylko jej położenie. Do sprawdzenia podmokłości działki użyj państwowego portalu: http://mapy.geoportal.gov.pl/. Wpisując tam miejscowość możesz wyszukać działkę ręcznie lub wpisując konkretny numer. Wybierając opcję widoku mapy RASTER sprawdzisz, czy teren jest oznaczony jako podmokły.

Zakreślenie poprzecznymi, niebieskimi liniami oznacza teren podmokły/zabagniony. Tereny niskie, zaznaczone jako trawiaste (łąki), także mogą być w znacznym stopniu podmokłe. Zakreślenie to niestety nie wskazuje stopnia podmokłości terenu oraz czy nie oddziałuje to na zabudowania w pobliżu. Najlepiej dopytać okolicznych sąsiadów lub w gminie.

Czy działka nie jest obciążona służebnością lub hipoteką

Wspomniany już wypis i wyrys z gruntów da Ci dodatkową informację o powierzchni działki, jej rodzaju (np. rolna) oraz numerze księgi wieczystej. Numer księgi wieczystej możesz także spisać z aktu notarialnego, który powinien Ci okazać sprzedawca. Po numerze księgi wieczystej sprawdzisz, kto jest właścicielem oraz czy działka nie jest obciążoną służebnością lub hipoteką. Sprawdzisz ją na państwowym portalu: https://ekw.ms.gov.pl/eukw/menu.do.

Osobiście nie radzilibyśmy kupować działki, która nie ma księgi wieczystej.

Jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego

Jest to bardzo istotne. Często sprzedawca chce pozbyć się działki ponieważ wie, że niedaleko jego działki planowana jest budowa obwodnicy lub autostrady. To nic, że plan takiej budowy jest od dwudziestu lat i jeszcze nie doszedł do skutku. Znamy przypadek z własnego miasta, gdzie inwestor kupił tanio dużą ilość terenu, zabudował go szeregówkami po czym okazyjnie sprzedawał. Szeregówki w dobrej cenie sprzedały się jak świeże bułeczki. Kupujący nie wiedzieli, że 300m od nich jest planowana budowa obwodnicy miasta.

O planie zagospodarowania dowiemy się z wypisu i wyrysu planu miejscowego. Dodatkowo możemy odwiedzić oddział GDDkiA (Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad). Nie powinno być problemu z wglądem do map oraz uzyskaniem informacji, czy w danym rejonie planowane są drogi szybkiego ruchu bądź ekrany akustyczne.

Jakie jest przeznaczenie działki

Na twoją prośbę sprzedający powinien okazać Ci zaświadczenie o przeznaczeniu terenu. W takim zaświadczeniu znajduje się informacja, jakie przeznaczenie ma działka.

Przykład:

Wszystkie wspomniane dokumenty będą Ci i tak potrzebne do zakupu działki i podpisania aktu notarialnego. Sprzedawca nie powinien kręcić nosem, jeśli będziesz prosił o chociażby ich okazanie, ponieważ i tak będzie musiał je przynieść do notariusza na kilka dni przed sprzedażą i podpisaniem aktu notarialnego. Notariusza nie obchodzi podmokłość terenu, ale ma w obowiązku poinformować Cię o hipotece czy służebności, jeśli działka jest nią obciążona. Jednak możesz sprawdzić to sam, zanim podejmiesz decyzję o zakupie działki.

Decyzja o warunkach zabudowy

Jeśli kupujesz działkę do celów rekreacyjnych np. na domek letniskowy, wiesz co chcesz na niej postawić możesz wystąpić do urzędu gminy/miasta o warunki zabudowy (Decyzja o warunkach zabudowy) nawet nie będąc jej właścicielem. Tym samym dowiesz się jeszcze przed zakupem, czy możesz postawić np. domek letniskowy na działce. Jeśli teren jest objęty programem Natura 2000 będziesz miał problem z postawieniem czegokolwiek, jednak mobilne domki na kołach firmy Letniskowo.pl niezwiązane na stałe z gruntem mogą być sposobem na obejście tych ograniczeń.