Masz działkę, na której nie ma możliwości podłączenia prądu, a marzysz o tym, by móc na niej wygodnie wypoczywać? Nie rezygnuj z tego! W takich miejscach doskonałą alternatywą jest zamontowanie w domku instalacji gazowej.

Sposób na ogrzewanie w domku na działce bez prądu

Producent domków mobilnych Letniskowo.pl oferuje w swoich domkach 2 rodzaje pieców gazowych.

Centralny podgrzewacz przepływowy

Pierwszym jest centralny podgrzewacz przepływowy, służący do ogrzewania wody użytkowej w kranach.Pozwala na jednoczesne zasilenie kilku punktów poboru wody, np. pod prysznicem oraz w umywalkach w łazience i w kuchni. Za pomocą pieca można szybko podgrzać wodę do wybranej temperatury. Tego typu piec przepływowy przeważnie instaluje się w pobliżu łazienki i kuchni.

Podgrzewacz przepływowy w łazience domku letniskowym. Źródło: Letniskowo.pl.

Nowoczesne piece gazowe są niewielkich wymiarów i można je powiesić, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Pracują cicho i efektownie. Są całkowicie bezpieczne – posiadają wszelkie niezbędne atesty oraz systemy zabezpieczeń. Mają estetyczny wygląd i można je zabudować np. drzwiczkami ażurowymi lub zostawić bez zabudowy. Spaliny usuwane są za pomocą specjalnego, nierzucającego się w oczy, systemu odprowadzania umieszczonego w ścianie na zewnątrz domku.

Dwufunkcyjny piec gazowy

Drugim rodzajem pieca gazowego, który można zamontować w domkach na kołach, jest dwufunkcyjny piec gazowy, zwany też potocznie kotłem. Oprócz tego, że podgrzeje wodę użytkową, rozprowadzi także ciepło po grzejnikach w całym domu za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Taki system ogrzewanie całorocznego domku w połączeniu z 15 cm wełną (standardowo montujemy 10 cm) sprawi, że domek posłuży także jesienią i zimą, a chłodne noce pójdą w zapomnienie.

Instalacja pod domkiem letniskowym do podłączenia butli z gazem. Źródło: Letniskowo.pl

Od pieca można także wyprowadzić podłączenie do butli gazowej, za pomocą której możliwe będzie przyrządzanie pysznych posiłków podczas pobytu na urlopie w domku letniskowym oraz zaparzenie gorącej herbaty.

Sposób na oświetlenie na działce bez prądu

A co z oświetleniem w przypadku, jeśli na działce nie ma prądu? Można to rozwiązać przy pomocą paneli fotowoltaicznych. W takim przypadku najlepiej w całym domku zastosować oświetlenie LED pracujące na napięciu 12V. Niski pobór prądu sprawi, że przy pomocy 3-4m2 paneli fotowoltaicznych będziemy mieli stałe oświetlenie LED.