Wentylacja w domkach letniskowych to kwestia często pomijana przez producentów domków na działkę. Czy słusznie? O tym, jakie są korzyści z odpowiedniego systemu wentylacyjnego dowiesz się czytając dalej.

Prawidłowo działająca wentylacja w domkach letniskowych jest wręcz niezbędna w pomieszczeniach, w których przebywają i mieszkają ludzie. Umożliwia ona obieg powietrza. Oprócz zanieczyszczeń (np. dymu papierosowego czy oparów z gotowania), wentylacja wyciąga na zewnątrz (na zasadzie komina) nadmiar pary wodnej, dzięki czemu zapobiega zawilgoceniu domku oraz pojawieniu się pleśni i grzybów.

Dlaczego system wentylacyjny jest niezbędny w domkach letniskowych i całorocznych?

  1. Po pierwsze zdarzają się okresy, w których w domku aktualnie nikt nie przebywa, a więc i nikt nie dba o wietrzenie pomieszczeń.
  2. Po drugie – domki często umieszczane są w okolicach jezior, rzek czy lasów, a więc miejsc o zwiększonej wilgotności. W takiej sytuacji i w przypadku braku wentylacji, nietrudno jest o mech czy grzyb.
  3. I po trzecie – niestety nie każdy wczasowicz ma ochotę wietrzyć domek, kiedy na zewnątrz pada deszcz, jest chłodno, a na zewnątrz latają komary i muchy. 🙂

Dlatego też warto zadbać o komfort gości ośrodków wczasowych oraz swój własny i wybrać domek całoroczny z systemem wentylacyjnym.