Jeśli masz już działkę letniskową, czas zastanowić się nad wyborem domku letniskowego. Zakup domku letniskowego to nie lada wyzwanie. Rynek oferuje wiele możliwości. Producenci prześcigają się szczególnie w cenach, bardzo często oferując niewiele, bo ile można otrzymać w cenie 20 tys. zł z montażem na działce? Cena kusząca, przedstawione zdjęcia atrakcyjne, ale w takich ofertach często występuje wiele ukrytych kosztów. Oczywiście znajdziesz też oferty możliwości zakupu domku letniskowego wyższe, gdzie producent oferuje znacznie więcej, czego nie widać na pierwszy rzut oka na zdjęciach domku. Postanowiliśmy przeanalizować oferty wyłącznie NOWYCH domków letniskowych. Dzięki temu dowiesz się, na co zwrócić uwagę planując zakup domku letniskowego na swoją działkę.

Zakup domku letniskowego – tanio nie znaczy dobrze

Wszystko zależy od Twojego portfela. Jeśli jesteś majsterkowiczem, sam potrafisz wykonać instalację elektryczną i hydrauliczną, zrobić meble czy ocieplić domek to oferta w zakresie 20-30 tys złotych będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem (szukaj takich ofert na Allegro).

Wielu z nas jednak nie ma czasu na majsterkowanie, a od producenta domków chce otrzymać kompleksową obsługę, w pełni wyposażony domek gotowy do zamieszkania. Cena domku letniskowego będzie adekwatnie wyższa, bo nie od dziś wiadomo, że jakość kosztuje więcej.

Na co zwrócić uwagę analizując parametry domków letniskowych?

Analizując oferty różnych producentów zwróć szczególną uwagę na to, co zawiera cena. Zdjęcia domku letniskowego na pierwszy rzut oka mogą wyglądać atrakcyjnie, ale często nie przedstawiają stanu faktycznego. Często podejrzanie niskie ceny sprzedawanych domków zawierają wiele ukrytych kosztów i otrzymasz coś w rodzaju „szopki narzędziowej”, ale wyglądającej jak domek.

Umówmy się, że domek bez ocieplenia, instalacji, oświetlenia, mebli nie jest domkiem gotowym do zamieszkania. Będzie nas to kosztowało jeszcze dużo pracy i pieniędzy bo do każdej pracy będziemy musieli wzywać innego fachowca. Bardzo istotną, naszym zdaniem, kwestią jest wykonanie dachu (bardzo często w tanich ofertach jest to papa), rodzaj drzwi wejściowych (zwykłe drewniane zamiast antywłamaniowych) oraz okna, które mają wpływ na utrzymanie ciepła w domku.

Jeśli na działkę jeździsz okazjonalnie (na jedną noc), nie przeszkadzają Ci przeciągi, brak światła i toalety to domek letniskowy za 20-35 tys. jest najlepszą ofertą. Jeśli jednak cenisz swój czas, komfort wypoczynku, dostęp do mediów, to musisz liczyć się z kosztem od 40 tys. wzwyż i tych kosztów po prostu nie da się przeskoczyć. Jako marka Letniskowo.pl proponujemy Ci zakup domku letniskowego, w pełni wyposażonego, o różnym wykończeniu wnętrz – takim, jakie sam wybierzesz ze wzorników. Dodatkowo domki Letniskowo.pl są na kołach, więc oprócz tego, że ustawiasz je bez zbędnych formalności z urzędami, to w razie czego możesz go sprzedać albo przestawić na inne miejsce lub inną działkę:).

Cena zakupu domku letniskowego – Netto czy Brutto?

Bardzo istotną kwestią, o którą powinieneś zapytać sprzedawcę jest to, czy oferowana cena jest Netto (bez podatku Vat), czy Brutto (z 23% podatkiem Vat). Branża stolarska charakteryzuje się bardzo dużą szarą strefą i sprzedawaniem „bez papieru”. Kupując po cenie netto nie spodziewajmy się jakichkolwiek gwarancji, a w najgorszym wypadku możemy być na celowniku, jeśli do firmy, w której kupiliśmy, zawita kontrola.

Jaki domek letniskowy mogę postawić na swojej działce?

Wymiar działki przy domku letniskowym praktycznie nie ma znaczenia. Najważniejszy jest plan zagospodarowania miejscowego, a jeśli go nie ma dla danego terenu, to musimy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy (gmina, urząd miejski). W takim piśmie urzędowym otrzymasz informacje o przeznaczeniu swojej działki oraz tym, co możesz na niej postawić. Idealną sytuacją jest, gdy zagospodarowanie terenu przewiduje zabudowę mieszkalno-rekreacyjną. Wtedy na działce oprócz domku letniskowego (mniej formalności) możesz postawić także budynek mieszkalny (pozwolenie na budowę). Więcej na ten temat w artykule o pozwoleniu na budowę domku letniskowego.

Gwarancja na zakup domku letniskowego

  1. Po pierwsze domek musisz kupić z dowodem zakupu czyli po cenie brutto z podatkiem Vat.
  2. Po drugie zapytaj sprzedawcy, czy domek jest robiony według jakiś norm wytrzymałościowych? Projektu wykonawczego? Odgrywa to szalenie istotną rolę i świadczy o trwałości całej konstrukcji.
  3. Po trzecie sprawdź opinie o sprzedawcy, jakość jego obsługi, rzetelność oferty. Jeśli na starcie, nie przyznaje się do ukrytych kosztów, o których wspomnieliśmy powyżej to powinieneś uważać. https://www.letniskowo.pl